18. 09. 2014

V centru vzniká Městská tržnice Brno, jediná svého druhu v České republice

Díky nové kryté městské tržnici bude bývalý Dům potravin opět sloužit svému účelu. A Zelný trh se stane další dominantou centra.

Záměr vzniku kryté městské tržnice v centru Brna byl schválen, provozovatelé jsou vybráni. Záhy začnou potřebné stavební úpravy a za necelý rok by měli vejít do nových prostor na Zelném trhu 14, tedy do bývalého Domu potravin, první nakupující. Budova tak začne znovu sloužit svému původnímu účelu.

„Na projektu nové kryté městské tržnice na Zelném trhu jsme pracovali celý rok a zapojili do něj všechny subjekty v zastupitelstvu městské části. Cílem bylo celkové oživení bývalého Domu potravin a zároveň vznik kryté tržnice s nabídkou především regionálních produktů, která bude možná jedinou svého druhu v České republice. Brno se tak připojí k řadě evropských metropolí a Zelný trh se tak stane druhou dominantou centra po náměstí Svobody,“ řekl ke vzniku kryté městské tržnice starosta městské části Brno-střed Mgr. Libor Šťástka.

Ke známým evropských tržnicím patří například Mercat de la Boqueria ve španělské Barceloně, budapešťská tržnice Vásárcsarnok, či proslulá tržnice v irském Corku.

Projekt té brněnské je podle Šťástky významný tím, že nabídne produkty lokálních výrobců a pěstitelů na dvou podlažích o celkové výměře téměř 1500 m2. „V přízemí, vedle radničního infocentra, bude v provozu bistro zdravé výživy s dětským koutkem a nové útočiště zde najde také dnes již legendární artová Kavárna Pod obrazy. Zároveň vznikne nová pasáž umožňující průchod na nádvoří Staré radnice a dále do Radnické, respektive Mečové ulice, což významně zatraktivní historické centrum města,“ představil část plánů starosta a dodal: „O patro výš bude fungovat hlavní část kryté tržnice. Sortiment bude tvořit například maso, sýry, víno, ryby – nepůjde tedy o konkurenci s venkovním prodejem, ale o jeho doplnění. Navíc občerstvení na tomto podlaží bude využívat čerstvé suroviny přímo ze Zelného trhu.“

Impulsem tohoto projektu byla studie studentů brněnských vysokých škol, kteří se budoucím využitím tohoto objektu zabývali a provedli v rámci jejího zpracování také dotazníkové šetření mezi občany města Brna.

Koncept Městské tržnice Brno reflektuje polohu budovy v centru města a přítomnost venkovního tržiště s ovocem, zeleninou a sezónními produkty. Cílem tohoto záměru je nabídnout občanům a návštěvníkům centra Brna jedinečnou a ucelenou možnost nakoupit na jednom místě regionální potravinářské produkty, biopotraviny, sezónní produkty, ale i vybrané zahraniční speciality, včetně nabídky jídel a nápojů k přímé konzumaci na místě samém. Součástí provozu tržnice by byly také tematicky laděné doprovodné akce (speciální akce v určitých ročních obdobích – adventní období, velikonoce apod., víkendové akce (kulinářská show, prezentace výrobců potravin, brněnských restaurací, hotelových škol apod., jakož i další tematické akce – grilování masa, pečení vánočního cukroví, výroba sýrů apod.)

Celoroční tržnice bude orientována na nabídku především regionálních potravin, ovoce, zeleniny, masa a masných výrobků, mléka a mléčných výrobků, sýrů, bioproduktů, cukrovinek, ryb a výrobků z ryb, pečiva, delikates, vína a vinných produktů, koření, kávy, čajů, zahraničních specialit apod.

Druhé patro budovy pak přinese Brňanům další zajímavou novinku. Bude zde umístěn a provozován interaktivní model centra města Brna, který bude lákadlem především pro rodiny s dětmi či žáky základních škol. Nebude se jednat o statický model zmenšené kopie centra města, ale bude obsahovat pohybující se předměty a mnoho prvků si bude moci návštěvník sám ovládat.

„Podařilo se najít velmi zajímavé a inspirativní propojení komerční i nekomerční sféry. Na Zelňáku si lidé na jednom místě nakoupí kvalitní, čerstvé lokální suroviny, dobře se nají a díky kavárně mohou navštívit i zajímavé kulturní akce,“ doplnil informace Libor Šťástka.

Opravený Zelný trh se spuštění Městské tržnice Brno dočká v příštím roce.

Baví mě dávat věcem a místům smysl. A dělat Brno spolu s Vámi příjemnějším.

Mgr. Libor Šťástka 

občan a zastupitel města Brna a MČ Brno-střed